Jedzenie dla niemowlakow i malych dzieci

Jedzenie dla niemowlakow i malych dzieci

Jedzenie dla niemowlakow i malych dzieci

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sposób odżywiania we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na nasze nawyki żywieniowe w dorosłym życiu. Z tego powodu bardzo istotne jest przygotowywanie odpowiednich posiłków dla niemowlaków i malutkich dzieci. Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa w żywieniu nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Wszyscy powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców. Na drugim miejscu znajdują się produkty węglowodanowe jak kasze, makarony, ryż. Dopiero na końcu piramidy żywieniowej umieszczono produkty białkowe, mięso i tłuszcze. Zalecenia te trzeba bezwzględnie brać pod uwagę przygotowując menu dla dziecka.

Ważne jest, aby maluchy od najmłodszych lat przyzwyczajać do smaku warzyw i owoców, których w ich diecie powinno być najwięcej. Zresztą dzięki warzywom, owocom, ale także ziołom i przyprawom można stworzyć naprawdę smaczne posiłki bez użycia soli czy cukru. Tych ostatnich składników w diecie maluchów lepiej unikać. Nieprzyzwyczajone do słonego i słodkiego smaku nie będą żądać takich potraw w przyszłości, a to odbije się bardzo pozytywnie na ich zdrowiu.

Ważne też, aby do przygotowywania posiłków dla dzieci używać składników jak najmniej przetworzonych. Trzeba czytać etykiety i wybierać te produkty, które nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów. Niestety nie jest to łatwe, gdyż dziś powszechnie dodaje się do żywności te nie do końca zdrowe składniki. Trudno jest znaleźć choćby jogurt bez dodatku barwników. Na szczęście coraz więcej producentów oferuje zdrowe produkty bez konserwantów i barwników. Takie możemy śmiało podawać już tym najmłodszym dzieciom, bez obaw o ich zdrowie. Oprócz przygotowywania dla maluchów odpowiednich posiłków trzeba też zwracać uwagę na to, co piją. Bezwzględnie należy unikać gazowanych i słodzonych napojów, w których niejednokrotnie znajduje się mnóstwo sztucznych barwników. Najlepiej wybierać wodę niegazowaną i do jej smaku przyzwyczajać dziecko już od wieku niemowlęcego.

Artykuł napisany przez: